Continental ile Bayram Yolculuğu

Kurban Bayramı’nda sevdiklerini ziyaret etmek isteyenler ve tatil fırsatını değerlendirmek isteyenler çoğunlukla karayolu seçeneğini tercih ediyor. Uzun yolculuklar sırasında araç bakımının yapılmış olması ve doğru lastik seçimi ekstra önem taşımaktadır.

Dünyanın en büyük uluslararası lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental, güvenli bir seyahat için lastik değişimi ve araç bakımının önemine vurgu yapıyor.

Kışın Kış Lastiği Yazın Yaz Lastiği Kullanılmalı

Kurban Bayramı hazırlıklarında bavullar, hediyeler, kıyafetler hazırlanıyor. Tüm bu hazırlıkları titizlile yaptığınız gibi lastiklerinizin hazır ol arda kullanılacak araçların lastiklerinin yaz lastiği olması gerektiğine vurgu yapmıştır. Akay, yaz lastikleri ile virajlarda daha az savrulma yaşandığı ve yakıt tasarrufu sağlandığına da dikkat çekmiştir.

Lastiklerin Hava Basıncı Her Mevsimde Doğru Olmalı

Yol ve hava koşullarından bağımsız olarak lastiklerin hava basıncı ve diş derinliğini kontrol etmek büyük önem taşımaktadır.

Mehmet Akay, doğru hava basıncına sahip lastiklerin yola daha geniş bir yüzeyde temas ettiği için daha güvenli olduğunu ifade etmiştir. Akay, lastiklerin bu sayede daha az ve düzenli aşınarak daha az ısındığını söylerken yakıt tasarrufu sağladığını da belirtmiştir.

Akay, doğru hava basıncına sahip olmayan lastiklerin ise uzun yollarda hava basıncının yükseleceğini söylemiştir. Bu durumda ise sürücü lastik sürücüyü yanlış yönlendirebileceğini vurgulayıp aynı durumun uzun süre güneşe maruz kalmış lastikler için de geçerli olduğunu hatırlatmıştır.

Düşük Diş Derinliği Fren Mesafesini Uzatır

Bir diğer kontrol edilmesi gereken ayrıntı da lastik diş derinliği. Diş derinliği, 3 mm’nin altına düşmemelidir. Düşük diş derinliğinin fren mesafesinin uzamasına neden olabileceğini söyleyen Akay, stepnelerin kontrol edilmesinin de önemini vurgulamıştır

Sürücü Faktörünün Önemi

Lastik ve araç kontrolleri tamamlandıktan sonra güvenli bir yolculuk için geriye sadece sürücü faktörü kalıyor. Sürücülerin dinlenmiş ve uykularını almış bir şekilde yola çıkmaları bu noktada büyük önem arz ediyor. Sürücüler hız kullanmayıp trafik kurallarına uyarak birçok kazanın önüne geçebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir