Goodyear Havasız Lastikler Tesla Model 3 ile Test Ediliyor

Goodyear Havasız Lastikler Tesla Model 3 ile Test Ediliyor

Goodyear havasız lastikler, (pnömatik olmayan lastikler) Tesla Model 3 kullanılarak test ediliyor. Bugün araçlarımızda kullandığımız hava basıncı ile birlikte çalışan lastikler, pnömatik lastik olarak adlandırılıyor. ABD’li premium lastik markası, 2030 yılında binek otomobiller için havasız lastik seçeneklerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bununla birlikte bir diğer lastik devi Michelin ise 2024 tarihine işaret ediyor. Pnömatik olmayan lastik testleri, her iki marka tarafından da sürdürülüyor.

Havasız Lastikler Dayanıklılık Testini Geçti

Goodyear: “Her türlü mobiliteyi kapsamayı amaçlıyoruz ve  pnömatik olmayan havasız lastikler şimdi yüksek performanslı elektrikli araçlar için test edilmeye başlandı. 160 km/s’e varan hızlarda başarılı dayanıklılık testinin ardından Goodyear, yakın zamanda Akron test sahasında alternatif lastik tasarımlarını test etti.”

Goodyear son yapılan testlerde lastiklerin 88 km / s hıza kadar başarılı bir şekilde manevra yaptığını söylüyor. Havasız lastikler, aynı zamanda hızlanma ve frenleme performansları açısından da test ediliyor. Lastik testleri sonucunda Auto Bild’den test uzmanı Henning Clipp dâhil olmak üzere şirket pilotları ve bağımsız uzmanlardan alınan geri bildirimler olumlu.

Lastik Testleri Ne Gösteriyor?

Goodyear’da havasız lastik projesinden sorumlu Michael Rachita: “Lastik testleri için bu aşamada kaydedilen ilerlemeden çok memnunuz. Havasız lastikler nasıl kullanılabilir anlamak konusunda bizim için yeni fırsatlar açılıyor. Pnömatik olmayan lastiklerin, çok önemli olan gerekli yol tutuşunu sağlarken yüksek hızlarda çalıştırılabileceğini gösterdik.”

Goodyear havasız lastikler, ayrıca; şu anda yakın zamanda ABD’nin Jacksonville kentinde yollara çıkan sürücüsüz küçük elektrikli otobüslerde test ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir