Pirelli Dünya Ralli Şampiyonası için Yeni Lastikler Geliştirdi

Pirelli Dünya Ralli Şampiyonası için Yeni Lastikler Geliştirdi

İtalyan premium lastik üreticisi Pirelli, Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) için yeni lastikler geliştirdi. Sert bileşiğe sahip yeni Pirelli P Zero RA WRC HA lastikler, mevcut WRC sezonunun sondan bir önceki yarışı olan Katalonya Rallisi’nde görücüye çıkacak. Asfalt pistte gerçekleştirilen bu rallide yüksek hız öne çıkıyor.

Pirelli mühendisleri, Hırvatistan ve Belçika’nın asfalt yollarında gerekli dersi aldı. Yeni Pirelli P Zero RA WRC HA lastikler, omuz bölgeleri dâhil olmak üzere darbeye karşı daha dirençli hâle getirildi. Aynı zamanda premium lastik üreticisinin vurguladığı gibi dayanıklılık artarken yol tutuşu ve manevra kabiliyeti özellikleri aynı kaldı.

Pirelli P Zero RA WRC’nin Neden İki Versiyonu Bulunuyor?

Yeni Pirelli P Zero RA WRC lastiklerin iki versiyonu yer alıyor. İspanya’da düzenlenecek Katalonya Rallisi, yüksek sıcaklıklarda; uzun mesafeli kuru zeminlerde gerçekleşecek. Bu nedenle Dünya Ralli Şampiyonası ‘nın bu etabında sert bileşiğin tercih edilmesi bekleniyor. Yumuşak lastikler, karma şartlar veya ıslak zemin koşullarında ve sıcaklık düşüşlerinde bir seçenek olarak sunulacak.

Pirelli P Zero RA WRC

WRC Rally 2 Sınıfında Pirelli P Zero RA RC2 Lastikler Kullanılıyor

Pirelli, Dünya Ralli Şampiyonası’nun Rally 2 sınıfındaki daha az güçlü otomobiller için de lastik tedarik ediyor. Bu kategoride; kuru zeminler için sert (RA5) ve ıslak zeminler için yumuşak (RA7 +) olmak üzere iki versiyonda mevcut olan Pirelli P Zero RA RC2 lastikler kullanılacak. Premium lastik üreticisinin de belirttiği gibi, bu sınıftaki lastikler, birinci sınıf lastiklerle birçok ortak unsuru paylaşıyor. Yağmur koşullarında ise tüm araç kategorileri, biriken suyu etkili bir şekilde dağıtabilen ve suda kızaklama riskini azaltan özel bir sırt desenine sahip Pirelli Cinturato RWB lastikler ile donatılıyor.

Pirelli P Zero için Katalonya Rallisi’nde Hangi Zorluklar Yer Alıyor?

Pirelli’nin ralli programı yöneticisi Terenzio Testoni: “Katalonya Rallisi, yılın en zorlu etaplarından ve muhtemelen yarışın asfalt üzerinde gerçekleştiği en zorlu etaplardan biri. Yüksek hızlar, çok sayıda keskin dönüş, güçlü hızlanma ve frenleme… Tüm bunlar, lastiklerdeki yükü arttırıyor. Yolların çoğunun yüzeyi oldukça pürüzsüz ancak ek zorluklar genellikle yüksek ortam sıcaklıkları ve aşındırıcı yüzeyler ile ilişkili. En yeni lastiğimiz Pirelli P Zero RA WRC HA, özellikle stratejinin önemli rol oynayabileceği böyle bir yarışta tutarlı performans ve güvenilirlik sağlamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca; yarışın yine yalnızca asfalt üzerinde gerçekleştirileceği bu yıl keşfetmek için ilginç olacak bazı yeni zorlu bölümler olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir