Otomobil Lastik Basıncı Nasıl Ölçülür?

Otomobil Lastik Basıncı Nasıl Ölçülür?

Doğru otomobil lastik basıncı ile araç kullanımı, yol tutuşu ve lastik ömrü açısından büyük öneme sahiptir. Bundan dolayı; araç sahipleri, “Otomobil lastik basıncı nasıl ölçülür? Lastik hava basıncı kaç olmalı?” gibi sorulara yanıt aramaktadır. Yazı içerisinde bunun gibi sık sorulan, önemli sorulara cevap bulabilirsiniz.

Otomobil Lastik Basıncı Neyle Ölçülür?

Otomobil lastik basıncı ölçmek için kullanılan aletlerin hepsi lastik basınçölçer ismiyle bulunabilmektedir. Ancak bunların da farklı çeşitleri yer almaktadır. Lastik basınç kontrol kalemi, mekanik ve dijital basınçölçerler ile bu değer ölçülebilmektedir. Bu aletlerin hepsinin kullanım yöntemi aynıdır.

Lastik Basınç Ölçer Nasıl Kullanılır?

Lastik hava basıncı ölçümü için öncelikle subap kapağı çıkarılmalıdır. Sonrasında; lastik basınç ölçer, subap gövdesine yerleştirilmelidir. Kullanılan aletin türüne göre dijital ya da mekanik olarak çıkan değer gösterilecektir.

Otomobil Lastik Basıncı Ne Zaman Ölçülür?

Otomobil lastik basıncı, her zaman lastikler sıcakken, kullanılmadan önce ölçülmelidir. Lastikte bir sorun olduğu anlaşıldıktan sonra; araç durdurulduysa bir süre lastiklerinn soğuması beklenmelidir.

Otomobil Lastik Basıncı Ne Sıklıkla Kontrol Edilir?

Otomobil lastik basıncı en az ayda bir kez kontrol edilmelidir. Üreticiler, aynı zamanda sıcaklık değişimi zamanlarında da lastik hava basıncı ölçümü yapılmasını tavsiye etmektedir. Bununla birlikte; uzun yol sürüşü yapmadan önce de mutlaka basınç kontrol edilmelidir. Lastiğin yol tutuşunda bir düşüş, performansında bir değişim fark edildiğinde ilk önce basıncı kontrol etmek gerekmektedir.

Otomobil Lastik Basıncı Kaç Bar Olmalı?

Otomobil lastik basıncı, üreticisinin araç modeli için önerisine göre ayarlanmalıdır. Lastiklerde yalnızca üreticilerin tavsiye ettiği basınç değerlerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Böylece lastik, optimum performans sağlamakta; düzensiz aşınma, yol tutuş kaybı gibi durumların önüne geçilmektedir.

Doğru Lastik Hava Basıncı Nerede Yazar?

Doğru değer, araca göre değişkenlik gösterdiğinden lastik hava basıncı ile ilgili herhangi bir bilgi, lastik üzerinde yazmamaktadır. Tavsiye edilen otomobil lastik basıncı, araçların kataloglarında bulunmaktadır. Ayrıca araç içerisinde de bu değerler belirtilmektedir. Şoför kapısının olduğu bölgede, benzin deposu kapağı ya da torpido gözü içerisinde psi ya da bar cinsinden basınç değeri görülebilmektedir. Değerler, genellikle bu bölgelerde yer alan metal etiket üzerinde yazmaktadır.

Araba Lastik Hava Basıncı Nasıl Ayarlanır?

Lastik hava basıncı önerilen değerden fazla ise sibop kapağına basınçölçeri bir süre bastırarak havanın dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Otomobil lastik basıncı, tavsiye edilenden düşükse kompresör yardımıyla önerilen değere çıkana dek lastiği şişirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir