Otomobil Lastik Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Otomobil Lastik Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Otomobil lastik kullanım ömrü kaç km veya kaç yıl olduğu hakkında net bir sayı bulunmamaktadır. Lastik ömrü üzerinde; iklim, yol koşulları, sürücü alışkanları, lastik bileşik özellikleri gibi birçok faktör etkili olmaktadır. Ancak lastik kullanım ömrü ortalama olarak 4 ila 6 yıldır. Michelin, 5 yıldan sonra lastiklerin en az yılda bir kez uzmanlar tarafından incelenmesini önermektedir. Bununla birlikte lastik diş derinliği de lastik kullanım ömrü ile ilgili bir kavramdır. Diş derinliği sınıra ulaştığında lastikler kullanılmamalıdır. Ancak ürünün kauçuğunun yıllar içerisinde esnekliğini yitirmesi ile diş derinliği yeterli iken de lastik kullanım ömrü bitebilmektedir.

Otomobil Lastik Kullanım Ömrü ve Raf Ömrü Farkı Nedir?

Lastik raf ömrü, 8-10 yıl arasında değişmektedir. Otomobil lastik kullanım ömrü, araca takılmaları ile birlikte azalmaktadır. Çünkü lastikler, depolarda saklanırken; basınca, yüke ve dış faktörlere maruz kalmamaktadır.

Otomobil Lastik Diş Derinliği Ne Kadar Olmalı?

Hem yaz hem kış lastikleri için yasal olarak belirtilen minimum otomobil lastik diş derinliği 1,6 mm’dir. Ancak üreticiler, kış lastiklerinin 4 mm diş derinliğine ulaştıktan sonra değiştirilmesini tavsiye etmektedir. Birçok üretici, yazlık lastiklerin ise diş derinliği 3 mm altına indikten sonra değiştirilmesini önermektedir. Yüksek diş derinliği, ıslak ve karlı zeminler gibi zorlu koşullarda daha fazla önem taşımaktadır.

Otomobil Lastik Kullanım Ömrü Nasıl Artar?

Otomobil lastik kullanım ömrü, lastik kontrollerinin zamanında yapılması ve sürücünün belirli kurallara dikkat etmesi ile arttırılabilir:

  • Öncelikle otomobil lastik hava basıncı; düzenli olarak, en az ayda bir kez kontrol edilmelidir. Lastik basıncının otomobil üreticisinin önerdiğinden daha düşük ya da yüksek olması, yol tutuşunu olumsuz etkilediği gibi bu durumda lastik ömrü de kısalmaktadır. Yanlış oto lastik basıncı, düzensiz aşınmaya neden olmaktadır.
  • Otomobil lastik sırt bölgesi düzenli olarak kontrol edilmeli; dişler arasındaki taş vb. kesici cisimler temizlenmelidir.
  • Lastik rot-balansının doğru yapılmış olması otomobil lastik kullanım ömrü için önem taşımaktadır.
  • Otomobil lastikleri, üretim amacına uygun olarak kullanılmalıdır.  Yaz lastikleri yaz, kış lastikleri kış aylarında tercih edilmelidir. Asfalt koşulları için geliştirilen lastikler, arazi şartlarında kullanılmamalıdır.
  • Mevsim geçişlerinde değiştirilen otomobil lastikleri, doğru saklama koşullarında depolanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir