Continental 2. Çeyrek Finans Verilerini Paylaştı

Continental , 2020 yılının ikinci çeyreğine ilişkin temel finans rakamlarını açıkladı. Ortaya çıkan sonuçlar ise analistlerin tahminlerinin üzerinde. Continental yılın ikinci çeyreğinde 6.620 milyar Euro satış gerçekleştirdi ve düzeltilmiş FVÖK marjı -9,6 oldu. Konsolidasyon ve döviz kuru etkileri kapsamındaki değişimlere göre ayarlanmış yıllık organik büyüme oranı ise yüzde -39,8 olarak açıklandı. Otomotiv Teknolojileri sektöründe satışlar 2.560 milyar Euro değerine ulaştı; düzeltilmiş FVÖK marjı ise -18.1 oldu. Organik satış büyümesi yüzde -45,6’ya yükseldi. Kauçuk Teknolojileri sektörü, 2.962 milyar euroluk satış ve yüzde 1.2’lik bir FVÖK marjı elde etti. Organik satış büyümesi yüzde -33,1’e ulaştı. Powertrain Teknolojileri sektöründe satışlar 1.131 milyar Euro ve düzeltilmiş FVÖK marjı yüzde -16.3 olarak gerçekleşti. Organik satış büyümesi yüzde -40,8’e ulaştı.

Koronavirüs Otomotiv Sektörünü Etkiledi

Continental tarafından 2020 yılının ikinci çeyreğinden sonra iktisap öncesi serbest nakit akışı ve açığa çıkarma etkileri – 1.782 milyar Euro olarak açıklandı. Finans alanında rakamlardaki düşüş, temel olarak önceki yıl dönemine göre düşük FVÖK değerinin yanı sıra; olumsuz işletme sermayesi etkilerinden kaynaklanıyor. İkinci olarak ise geçtiğimiz haftalardaki satış dalgalanmasının sonucu ve iş eğilimi devam ederse tekrar nötralize edilmesi bekleniyor. Continental , koronavirüs pandemisinin otomotiv sektörü üzerindeki etkilerini yaşamış olsa da; toparlanma devam ediyor.

Continental İkinci Çeyrekte Ek Likitide Sağladı

30 Haziran 2020 itibariyle Continental’in likidite rezervleri, toplamda 7.7 milyar eurodan fazla oldu. Bu rakam, yaklaşık 2.5 milyar Euro nakit ve nakit eşdeğerlerinden oluşan ve 7.7 milyar euro civarında kullanılmamış kredi limitlerini içeriyor. 2020 yılının ilk çeyreği sonunda likidite rezervleri toplam 6,8 milyar euro idi. Şirket ikinci çeyrekte ek likidite sağladı. Mayıs ve Haziran aylarında Continental, toplam hacmi 2.1 milyar eurodan fazla olan üç tahvil ihraç etti ve aynı zamanda çekirdek bankaları ile kredi tesisini 3 milyar euroya kadar genişletti.

Continental: Salgın Nedeniyle Finans Alanında Belirsizlik Hâkim

Otomotiv sektörünün önemli isimlerinden olan Continental için ikinci çeyrekte iş durumu önemli ölçüde iyileşmiş olsa da; çevre devam eden koronavirüs pandemisine bağlı olarak belirsizlik de yer alıyor. Dolayısıyla; finans alanında üretim, tedarik zinciri ve talep üzerindeki olası olumsuz sonuçların ölçülmesi hâlâ zor. Bu nedenle, Continental 2020 iş yılı için bir genel görüş sunmaktan kaçınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir