Continental Süper Bilgisayarlar ile Yapay Zeka Teknolojisini Kullanıyor

Continental, otomotiv sektöründe rakipsiz bir süper bilgisayar ile geleceğin teknolojilerinin gelişimini hızlandırıyor. NVIDIA (InfiniBand bağlantılı DGX) teknolojisine dayanan alışılmadık derecede yüksek performanslı bilgisayar sisteminin ağ bağlantısı ile Continental, yapay zeka işlemlerinin geliştirilmesi için benzeri olmayan bir kilometre taşı oluşturuyor. Bu adım, otonom araçlar gibi geleceğin teknolojileri için önem taşıyor. Teknoloji şirketi, bu adımı ile yazılım , ağ ve sistem mimarisindeki temel yetkinliklerinin altını çiziyor.

Continental Yazılımcıları Yapay Zeka Uygulamalarını Güçlendiriyor

Yeni süper bilgisayar, her biri lüks bir spor otomobil kadar değerli 50’den fazla ağa bağlı “NVIDIA DGX” ünitesinden oluşuyor. Bunlar, 2020 başlarından beri Frankfurt am Main’deki bir veri merkezinde birlikte çalışıyor. Dünyanın her yanındaki Continental yazılımcıları, bu yeni bilgisayar kümesinden özellikle yapay zeka ile ilgili son derece karmaşık ve veri yoğun gelişmeler için ihtiyaç duydukları bilgi işlem gücünü ve depolamayı elde ediyor.  Continental’in yeni süper bilgisayarı mevcut TOP500 süper bilgisayarlar listesine göre otomotiv endüstrisinde en üst sistem olarak yer aldı.

Yapay Zeka Otonom Araç Teknolojisi için Önem Taşıyor

Continental’in Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri iş biriminde Program Yönetim Sistemleri başkanı Christian Schumacher: “Süper bilgisayar, teknoloji liderliğimizi hızlandırıyor. Üst düzey bilgisayar, özellikle derin öğrenme ve yapay zeka odaklı simülasyonlar gibi yenilikçi yazılım disiplinleri için kullanılacak Elde ettiğimiz bilgi işlem gücüyle; otomotiv sektöründe otomatik ve otonom araçlar için ihtiyaç duyduğumuz modern sistemleri çok daha hızlı, daha etkili ve daha düşük maliyetli bir şekilde geliştirebiliyoruz. Bunları gerçek hayattaki fiziksel test sürüşlerini simüle etmek için kullanıyoruz ve sonuç olarak yolda daha az teste ihtiyacımız oluyor. Böylece yapay sinir ağlarının eğitimi de dâhil olmak üzere programlama için gereken süreyi önemli ölçüde azaltıyoruz. ”

Continental Otomotiv Alanında Teknoloji Liderliğini Sürdürüyor

Böylece Continental, yapay bir sinir ağının deneyimle öğrenmesini ve mevcut bilgileri yeni bilgilerle birleştirmesini sağlayarak temelde insan beynindeki öğrenme sürecini taklit ettiği “derin öğrenme” alanındaki teknoloji uzmanlığını güçlendiriyor. Süper bilgisayarlar olmadan, bir sinir ağını eğitmek için milyonlarca görüntü içeren binlerce saat eğitim ve bu nedenle çok büyük miktarda veri gerekiyor. Yüksek performanslı bilgisayar artık bu işlem için gereken süreyi haftalardan saatlere indiriyor. Continental, hem otomotiv ve teknoloji hem de lastik alanındaki liderliğini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir