Extreme E Continental Lastiklerine “En Zorlu” Yarışları Sunacak

Continental Lastikleri, kurucu ortağı olduğu Extreme E serisi için lastik tedarik ediyor. Mart 2021’de başlayacak ve dört kıtada gerçekleştirilecek olan elektrikli araç yarışları serisi, elektrikli araç teknolojisinin çevreyi korumadaki rolünü vurgulamayı amaçlıyor. Continental’in ürün tasarımcısı Nico Meier, dünyanın en ücra bölgelerinde gerçekleştirilen bu yarışlar ile lastiklerin motor sporları alanında karşılaşabileceği en büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını söylüyor. Meier, Extreme E yarışlarında lastiklerin diğer lastiklerden çok daha fazla yüke maruz kalacağını belirtiyor.

Extreme E Yarışlarında Hangi Araç Kullanılacak?

Elektrikli araç yarışları için özel bir araç geliştirildi. Tüm Extreme E ekipleri tarafından kullanılacak olan Odyssey 21 aracının uzunluk, genişlik ve ağırlık bakımından ortalama bir ticari SUV araca benzediği söyleniyor. Bununla birlikte Continental mühendisleri, bu aracın , 550HP’lik elektriksel eşdeğerinin Formula E Gen 2 aracından üç kat daha fazla tork ürettiğini belirtiyor.

Extreme E Parkurları Hangi Zorlukları Sunuyor?

Meier, Extreme E yarışlarının kum, taşlı dağ etekleri, çamur, buz gibi doğal ve zorlu ortamlarda gerçekleşeceğini belirtiyor. Dahası elektrikli araç yarışları ; aşırı hız, şiddetli frenleme ve manevralar, keskin virajlar, drift ve hatta zıplama içerecek. Yarışlarda ContiPressureCheck teknolojisi ile sürücülere hava basıncı ve sıcaklık gibi lastik verileri sağlanacak. Böylece sürücüler ekstrem koşullar için sürüş stillerini ayarlayabilecek.

Extreme E Yarışlarında Lastikler Neden Değiştirilmiyor?

Extreme E yarışlarında bir diğer zorluk da değişen yol zeminleri için lastik değişimine izin verilmemesi olacak. Meier, çöl için veya soğuk havalar için özel lastik kullanılmayacağını belirtiyor. Continental bu nedenle; tüm zeminlerde ve her koşulda kullanılabildiği test edilmiş “CrossContact” teknolojisini sunuyor. Buna ek olarak; organizatörler, her yarış başlangıcında lastik değiştirilmesine izin vermeyi de düşünmüyor. Meier, değişim yapmanın yarış serisinin sürdürülebilirlik misyonu ile uyuşmadığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir