Continental Elektrikli Otobüsler için Prototip Lastikleri Test Ediyor

Continental ve VDL Bus & Coach, şu anda Continental’in Contidrom test sahasında test edilmekte olan ilk prototip elektrikli araç lastiklerini ortaklaşa geliştirdiklerini duyurdu. VDL Bus & Coach, ilk elektrikli şehir otobüsü Citea’yı 2013 yılında piyasaya sürdü.

Continental Kamyon Lastikleri otomotiv mühendisi Ben Hudson: “Tüm elektrikli araçlarda olduğu gibi, bu otobüste de lastikler hareket hâlindeyken ve hızlanırken daha yüksek torka maruz kalıyor. Özellikle şehir içi trafiğinde araçlar çok sessiz çalışıyor. Elektrikli araçlar tarafından sunulan bu konforun yüksek sesli lastikler nedeniyle azalmaması gerekiyor.”

Elektrikli Otobüsler Lastikler İçin Yeni Zorluklar Getiriyor

Continental; ayrıca, şehir trafiğinde elektrikli otobüslerin yavaşlamasının, enerji geri kazanımı veya ‘iyileştirme’ sürecinde kilit faktör olduğunu söylüyor. Bu noktada elektrik motoru bir jeneratör görevi görüyor ve otobüsün yavaşlamasıyla aküyü şarj etmek için enerji üretiyor. Bu, aracın menzilinde belirgin bir artış sağlıyor. Geleneksel fren yönetimi sistemlerine kıyasla bu geri kazanım süreci, çeker aks lastiklerine ek yük getiriyor. Continental, elektrikli otobüs lastiklerinin yanmalı motorlu otobüsler için olan muadillerine göre daha zorlu gerekliliklerle başa çıkması gerektiğini söylüyor.

Continental: En Önemli Öncelik Güvenlik

Hudson:“Elektrikli otobüs lastiklerinin aynı zamanda, geleneksel sürüş sistemleri için üretilen otobüs lastikleriyle aynı kilometreyi sağlaması ve aynı güvenlik standartlarını karşılaması gerekiyor. Burada yeni gereksinimleri karşılıyoruz ancak sağlamlık veya frenleme performansı açısından herhangi bir taviz vermiyoruz. Bizim için en önemli öncelik güvenliktir.”

Continental Elektrikli Otobüs Lastikleri ile Geliştirme Sürecini Kısaltacak

Continental, şuanda Contidrom’daki VDL aracı üzerinde, Hannover-Stöcken’deki prototipleme departmanı tarafından özel olarak geliştirilmiş lastiklerin hâla test aşamasında olduğunu söylüyor. Kural olarak ilk prototipin üretilmesinden seri üretime geçilmesine kadar 3 ila 5 yıl geçiyor. Continental e-otobüs lastikleri için amacın bu süreyi kısaltmak olduğunu söylüyor.

Hudson: “Bu konsept lastiği geliştirirken, önceki nesil lastiklerde olanlarla sınırlı değiliz. Bu, bize tamamen yeni kavramları ve fikirleri deneme özgürlüğü veriyor. Bunlar başarılı olursa çok hızlı bir şekilde uygulamaya koyacağız ve bir sonraki lastik serisinin geliştirilmesinde de bunlardan yararlanacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir