Continental’den Virajlı Yollar için Sürüş Teknikleri

Continental, sürüş tecrübeniz olsa dahi; sürüş güvenliği için dolambaçlı yollarda asla hız yapmamanız gerektiğini hatırlatıyor. Eğer sürücü viraja çok yüksek bir hızda giriş yaparsa; lastikler yavaş yavaş yol tutuşunu kaybedecek ve kaymaya başlayacaktır. Yavaş hızda sürüşe ek olarak, dolambaçlı yollar için kullanışlı bir teknik var: Orta çizgiyi geçmeden direksiyonu mümkün olduğunca az döndürmeye çalışın. Lütfen Dikkat: Kamuya açık yollardaki virajlar için bu teknik önerilmemektedir; bu sizi yaklaşmakta olan trafik yoluna sokar ve diğer sürücüleri tehlikeye atar. Aksine bu durumdaki tavsiye, sürücülerin şeritlerinin genişliğini anlamlı bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır, böylece virajı daha kolay alabilir ve etrafındaki görüşlerini geliştirebilirler. Direksiyonu mümkün olduğunca az döndürmek kilit noktadır. Continental, doğru sürüş teknikleri ile güvenliğin sağlanabileceğini belirtiyor.

Güvenli Viraj Almak İçin 3 Adım

Continental virajı yollar için sürüş teknikleri sunuyor ve 3 adıma dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor:

  • Dönüşe yaklaşırken, uygun şekilde yavaşlayın ve arabanızı virajın karşı şeridine yerleştirin. Örneğin; yol sağa doğru dönüyorsa; şeridinizin sol tarafına gidin. 
  • Viraja doğru sürerken; aracınızı şeridin diğer tarafına doğru yumuşak bir şekilde yerleştirin.
  • Virajın sonuna yaklaşırken, kademeli olarak şeridinizdeki normal pozisyonunuza gelin ve ardından düz yolda hızlanın.

Virajda Sürüş Teknikleri Neden Önemli?

Continental bu sürüş teknikleri  ile lastiklere daha az baskı uygulandığını ve kayma riskininin azaldığını söylüyor. Dahası; sürücüler herhangi bir tehlikeye tepki vermek için daha fazla zamana ve engellenmemiş yol görüntüsüne sahip oluyorlar. Bu noktada, diğer sürücüler ve trafik için de tetikte olmalısınız. Eğer siz viraj alırken diğer araçlar yolun merkezine çok yakınsa; kafa kafaya çarpışma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sürüş güvenliği için tüm bu adımlara dikkat etmek önemlidir.

Lastikler Kaydığında Kontrol Nasıl Sağlanır?

  • Eğer araç, virajlı bir yolda kaymaya başlarsa; sürücüler fren, gaz ve direksiyonun her zamanki gibi çalışmadığını fark ettiklerinde panikle tepki vermemeli ve güvenli sürüş teknikleri ile hareket etmelidir.
  • Sürücülerin bu durumda ayaklarını fren ve gaz pedalından çekmeleri gerekir. Her iki el de direksiyonda gevşek bir şekilde kalmalı, ancak ani hareketler yapılmamalıdır.
  • Sürüş güvenliği için kritik olan; direksiyonu faza döndürmekten ve frenlere çok sert basmaktan kaçınmaktır. Araca yavaşlamak için zaman verdikten sonra, kontrolü güvenli bir şekilde tekrar kazanın; yavaşça frene basın ve direksiyonu döndürmeye başlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir