Elektrikli Araçlar Hangi Lastikleri Kullanmalı?

Elektrikli ve hibrit araçlar geleneksel muadillerinden çok daha ağırdır, daha fazla torka sahip ve daha sessizdirler. Lastiklerden beklenen temel özellikler aynıdır: Islak ve kuru zeminlerde güvenlik, direksiyona doğru tepki, kısa fren mesafeleri, suda kızaklamayı önleme, maksimum kilometre ve özellikle elektrikli araçlar için önemli olan düşük yuvarlanma direnci. Continental Lastikleri’nin Hannover’daki merkezinde tüm zorluklara çözüm bulunarak elektrikli otomobiller, otobüsler ve kamyonlar için lastikler tasarlanıyor.

Elektrikli Araçlar için XL Lastikler Neden Önemli?

Elektrikli araçlar , içten yanmalı motora sahip araçların yakıt deposundan daha ağır olan aküleri nedeniyle daha yüksek ağırlığa sahiptir. Hibrit araçlar ise sadece bir motora değil, aynı zamanda bir elektrik motoru, yakıt deposu ve güçlü pillere sahiptir. Bu ek ağırlık ile lastik karkasının yük taşıma kapasitesi arttırılarak başa çıkılmaktadır. Lastik yanağında XL ifadesine sahip lastikler, daha fazla yük taşıyabilmektedir.

Continental lastik geliştirme mühendisi Andreas Schlenke: “Bu aynı zamanda daha yüksek yük endeksi ile de sağlanıyor. Şu anda sektörde daha yüksek yük kapasitelerine sahip lastikleri standartlaştırmak için atılımlar var; bu lastikler, muhtemelen“ XL + ”sembolü taşıyacaktır. Elektrikli araçların yüksek tork seviyesinden kaynaklanan aşınmayı minimuma indirmek için lastik bileşiği ve sırt tasarımında değişiklik yapılması gerekiyor.”

Continental ContiSilent Elektrikli Araçlar için Ne Sunuyor?

Yuvarlanma direncinin çok düşük seviyede tutulması için lastik bileşiği, lastik sırt tasarımı, lastik yanağı ve karkası üzerinde titiz bir çalışma yürütülüyor ve ağırlık minimum düzeyde tutuluyor. Elektrikli araçlar , yanmalı motora sahip araçlardan daha sessiz olduğundan lastikten kaynaklanan gürültünün de minimuma inmesi gerekiyor. Continental , bunu ContiSilent teknolojisi ile elde ediyor. Bu lastikler, dışarıdan diğerleri ile tamamen aynı görünüyor. Sırt deseni, yanak tasarımı tamamen klasik modellerle aynı sunuluyor. Elektrikli ve hibrit araçlar için orijinal ekipman olarak sunulanların lastik yanağında ise standart bilgiler ile birlikte ayrıca bir kod bulunuyor. ContiSilent teknolojisine sahip lastikler, yanmalı motora sahip araçlarda da kullanılabiliyor.

Continental Elektrikli ve Hibrit Araçlar için Hangi Lastikleri Geliştirdi?

Continental tarafından elektrikli araçlar için sunulan ilk lastik olan Continental Conti.eContact ilk olarak 2012’de sunuldu ve şu anda Smart EQ Forfour için orijinal ekipman olarak kullanılıyor. Elektrikli ve hibrit araçlar için geliştirilen diğer ürünler arasında Continental EcoContact 6 bulunuyor ve yüksek güvenlik sunarken yuvarlanma direncini de önemli ölçüde azaltıyor. Continental portföyü ayrıca; Tesla Model S gibi sportif otomobiller için sunulan Continental SportContact 5 desenini de içeriyor. Continental, elektrikli ticari araçlar ve kamyonlar için de lastik geliştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir